CZAPLINEK

Czaplinek (dawniej Tempelbork, niem. Tempelburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek. Położone między jeziorami Drawsko i Czaplino.

ŚRODOWISKO GEOGRAFICZNE OKOLIC CZAPLINKA

Czaplinek położony jest na obszarze mezoregionu Pojezierze Drawskie, stanowiącego część makroregionu Pojezierze Zachodniopomorskie. Podłoże Parku stanowi jednostka strukturalno-tektoniczna – Wał Pomorsko-Kujawski. Środkowo część tego wału określana jest jako blok Czaplinka.

Wyniki wierceń geologicznych wykazały okresowe zalewanie tego obszaru przez morze. Miało ono silny wpływ na charakter osadów i rodzaj tworzonych skał. Najstarsze utwory stwierdzono w Połczynie Zdroju. Są to zalegające na głębokości 2–4 km utwory morskie, wykształcone w postaci przemieszanych warstw anhydrytów, soli kamiennej i potasowej oraz iłów. Formacja solonośna stwierdzona została także w rejonie Czaplinka. Najstarszymi stwierdzonymi utworami w okolicach Złocieńca są osady, wykształcone w postaci wapieni, dolomitów i margli.

 

 

 

 

 

 

Okolice Czaplinka zawdzięczają swe ukształtowanie i bogactwo krajobrazu rzeźbotwórczej działalności lądolodu skandynawskiego, szczególnie nasilonej w okresie ostatniego zlodowacenia zwanego bałtyckim. Większe formy geomorfologiczne utworzone zostały ok. 10–12 tys. lat temu, w okresie wycofywania się lodowca po stadiale pomorskim. Rzeźba glacjalna jest na terenie gminy Czaplinek, jak i na całym Pomorzu, bardzo urozmaicona i rozwinięta jak nigdzie w Polsce. Przeważający obszar Parku zajmują wysoczyzny polodowcowe, z wyróżniającymi się utworami moreny czołowej. Przebiegają one równoleżnikowo po linii Nowe Worowo-Chłopowo. Najciekawsze utwory moreny czołowej znajdują się w rezerwacie krajobrazowym Dolina Pięciu Jezior. Wysoczyzny morenowe poprzecinane są sandrami, które przebiegają linią łamaną od jeziora Lubicko Wielkie przez jezioro Dębno, jezioro Prosino do jeziora Siecino. Największe skupisko sandrowe znajduje się w południowo-zachodniej części Parku i otuliny, w okolicach jezior Wilczkowo, Krosino i Siecino.

Obszar gminy Czaplinek położony jest w przeważającej części (około 85% powierzchni) w zlewni rzeki Drawy, z której wody za pośrednictwem Noteci, Warty i Odry odprowadzane są do morza Bałtyckiego.

Rzeka Drawa będąca największą rzeką Parku posiada długość 199 km, zaś powierzchnię zlewni 3198 km2. Źródła Drawy leżą w pasie wzniesień morenowych, w wąskiej i głęboko wciętej w teren rynnie położonej około 7 km na południe od Połczyna Zdroju. W partii źródłowej rzeka przepływa przez pięć niewielkich jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie, Małe) położonych w Dolinie Pięciu Jezior.

Różnice wysokości pomiędzy dnem doliny a otaczającą ją wysoczyzną, dochodzą do 60 m. Stoki doliny w większości pokrywa buczyna. Wyjątkowo atrakcyjne pod względem krajobrazowym partie źródłowe Drawy objęte zostały ochroną rezerwatową, jako rezerwat krajobrazowy Dolina Pięciu Jezior. Malowniczość tego terenu wzbogaca również wstęga drogi wojewódzkiej na odcinku Połczyn Zdrój – Czaplinek prowadzonej doliną Drawy. Po pokonaniu wzgórz morenowych, rzeka płynie szerokim korytem stając się typową rzeką nizinną. Na trasie przepływu Drawy, leży większość dużych jezior Parku: Prosino, Żerdno, Drawsko, Rzepowskie, Krosino. Od miejscowości Stare Drawsko, rzeką Drawą prowadzi szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły aż do miejscowości Krzyż położonej przy ujściu Drawy do Noteci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czaplineknat@kontakt.pl

tel. 601 234 873

Czaplinek i okolice

Zrobione w WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: czaplineknat@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

Burmistrz

Obecnie burmistrzem Czaplinka jest Pan Mariusz Naruszewicz.  Piastuje to stanowisko od 2018 roku.

Ciekawostka

Najstarsze ślady osadnictwa, pochodzące sprzed 2500 lat, odkryto na wyspie Bielawa na jeziorze Drawsko, w Starym Drawsku i w okolicy obecnego obecnego miasta Czaplinek.

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.